adetduzensizligi.gen.tr https://www.adetduzensizligi.gen.tr Adet Düzensizliği, Adet Düzensizliği Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri tr-TR hourly 1 Copyright 2019, adetduzensizligi.gen.tr Thu, 01 Jan 1970 00:00:00 +0000 Thu, 18 Jul 2019 00:00:00 +0000 60 Adet Nedir https://www.adetduzensizligi.gen.tr/adet-nedir.html Sat, 01 Dec 2018 06:33:32 +0000 Adet nedir, sadece kadınlarda görülen bir tür zararlı doku atma işlemidir. Halk arasında regl ve aybaşı gibi isimleri de olan adet olayı, 28 günde bir tekrar etmektedir. Adet olayı ergenliğe girmiş olan bayanlarda görülen ve meno Adet nedir, sadece kadınlarda görülen bir tür zararlı doku atma işlemidir. Halk arasında regl ve aybaşı gibi isimleri de olan adet olayı, 28 günde bir tekrar etmektedir. Adet olayı ergenliğe girmiş olan bayanlarda görülen ve menopoza girilene dek süren bir olay olup, sebebi bayan üreme hücrelerinde görev alan yumurtalıklar'dır.

Bayanlardaki yumurtalıkların belirli bir süreç sonra çatlaması sonucunda belirli dokular oluşmaktadır ve bu dokular sperm hücresi ile birleşmediği takdirde kanlara karışmaktadır. Regl, yani adet olayı meydana geldiğinde ise bu dokular kanlarla birlikte dışarı atılmaktadır. Hamile bayanlarda döllenme olayı gerçekleştiğinden dolayı hamilelik süresince adet olayı görülmemektedir.

Adet kanamaları 2 ila 7 gün arasında sürmektedir. İlk günlerde adet kanamalarında az miktarda kan kaybı görülse de, adet sürecinin ortalarına doğru gelindiğinde kanama miktarı da artmaktadır. Süreç sonlarında ise yine kanam miktarı düşmekte ve vücut sistemi eski haline gelmektedir. Adet olayı kimi zaman geç veya erken gerçekleşebilmekte olup bayanların vücut sistemine göre farklılık gösterebilmektedir.

Bayanlarda kanamalarla birlikte ortaya çıkan adet ağrıları ilk süreçte epey sancılı olabilmektedir. Ancak ilerleyen günlerde bu sancıların tepkisi daha az olmakta ve sancıların derecesi düşmektedir.

Adet olayının gerçekleşme sürecinden birkaç gün önce bazı belirtiler ortaya çıkmaktadır. 

Adet Nedir

Adet belirtilerinden bazıları ise şu şekildedir;

  • Regl sancısı adı verilen, karnın alt bölgesi ile kasıkların bulunduğu kısımlarda ağrılar,
  • Ara ara baş ağrıları ve ani bel ağrıları,
  • Halsizlik, çabuk yorulma ve beraberinde iştahsızlık,
  • Mide ağrıları
  • Kusma
  • Yoğun mide bulantıları,
  • Ergenlik dönemine yeni giren genç bayanlarda genellikle adet olayından 24 saat önce sivilce oluşumu,

Adet tedavisi genellikle kanamaların fazla olması veya süresinde olan problemler sonucunda uygulanmaktadır. Adet olayının tedavisinde ise ilaçlar, doktorlar tarafından hazırlanan beslenme programları kullanılmaktadır.

]]>
Miyom https://www.adetduzensizligi.gen.tr/miyom.html Sat, 01 Dec 2018 07:54:31 +0000 Miyom, çoğu kadında rastlanılan selim tümör olarak tanımlanmaktadır. Doğurganlık çağına erişmiş kadınların neredeyse %25’inde miyoma rastlanabilmektedir. 40 yaş ve daha üzeri kadınlarda miyom görülme olasılığı %50’ler Miyom, çoğu kadında rastlanılan selim tümör olarak tanımlanmaktadır. Doğurganlık çağına erişmiş kadınların neredeyse %25’inde miyoma rastlanabilmektedir. 40 yaş ve daha üzeri kadınlarda miyom görülme olasılığı %50’lere kadar ulaşabilmektedir. 

Miyom, rahimde bulunan kas dokuları nedeni ile oluşum göstermektedir. Kadınlarda salgılanan östrojen hormonu nedeni ile miyomlar büyüyerek gelişebilmektedir.

Miyomlar boyut olarak 2 mm - 30 cm kadar büyüyebilmektedir. Bir tek tümör oluşacağı gibi birden fazla sayıda da oluşabilmektedir. 

Miyomlar rahmin farklı alanlarında konumlanabilir. Rahim içi, rahim duvarı, rahim ağzı miyomların konumlanabileceği alanlardandır.

Birçok kadın miyomun varlığından habersiz olarak yaşamını sürdürebilmektedir. Miyom bazı vakalarda herhangi bir şikayete neden olmazken tesadüfen yapılan bir muayene sonucu ortaya çıkabilmektedir. Bazı vakalarda ise, sık aralıklarla idrara çıkma, fazla kanama, kabızlık ve ağrı gibi şikayetlere neden olabilmektedir.

Ayrıca miyom erken doğum ve düşük ile sonuçlanan gebeliklere de yol açabilir. 

Miyom
Miyom neden olur

Miyomun neden oluşum gösterdiği kesin olarak bilinmemektedir. Yakın akrabalarında miyom olan kişilerde rastlanma oranı daha fazladır. Yumurtalıkların işlevini yerine getirebilmesi için artan östrojen hormonu nedeni ile miyomların büyüme olasılığı kolaylaşmaktadır. Bu nedenle de gebelik döneminde ve adet dönemi devam eden kadınlarda miyomların büyüme olasılığı daha yüksektir. Menopoza girmiş kadınlarda ise miyomlar küçülebilmektedir.

Miyom belirtileri

Miyomlar çoğu zaman herhangi bir belirti vermeyebilir. Miyom belirtileri, miyomun konumlandığı alana, boyutuna ve gebelik olasılığına göre farklılık gösterebilmektedir. 

En sık karşılaşılan miyom belirtileri;

Ağrı: Miyom dolayısı ile oluşan ağrı özellikle dejenerasyonlara bağlı olarak oluşum gösterebilmektedir. Ağır ağır artan bir kasık ağrısı görülebileceği gibi ağrı akut olarak da devam edebilir. Bazı miyom hastalarında ise kramp şeklinde ağrılar mevcut olabilir. 

Aşırı kanama: Adet kanamasında artış ya da adet süresinde uzama yaşanmasına neden olabilir.
Ayrıca miyom nedeni ile ara kanama, adet döneminden önce kanama ve uzun süren adetler yaşanabilir.

Karındaki şikayetler: Çoğu zaman kişi karın şişmesi ya da büyümesi nedeni ile doktora başvurabilir.

Kısırlık: Miyomlar bazı vakalarda kısırlığa yol açabilmektedir. Fakat kısırlığa yol açabilecek bütün nedenler araştırıldıktan sonra kısırlık için miyom sorumlu tutulmalıdır.

Miyom tedavisi

Miyom için tedavi, miyomun boyutuna, semptomlarına ve hastanın şikayetlerine göre farklı şekillerde yapılabilir. Herhangi bir yakınmaya neden olmayan ve 10 cm’yi aşmayan miyomlar için herhangi bir tedaviye gerek duyulmaz. 

Hangi durumlarda miyom ameliyat ile alınmalıdır;
Miyom hızla büyüyorsa
Menopoza girilmesine rağmen miyom büyümeye devam ediyorsa
Oluşan kanama ve ağrı kontrol altına alınamıyorsa
Miyom kısırlığa neden oluyorsa

Miyom ilaç ile tedavi edilebilecek bir hastalık değildir. Fakat bazı önerilen ilaçlar hastaların şikayetlerini giderebilir ya da hafifletebilir. Bazı ilaçlar ile miyomların bir müddet büyümesi durdurulabilir.

Miyomun en önemli ve asıl tedavisi cerrahi operasyondur. Hasta şayet çocuk sahibi olmayacaksa miyom için kesin tedavi rahmin alınmasıdır. Ancak hasta gebe kalmak istiyorsa sadece miyom alınmalıdır…
]]>
İlişki Sonrası Kanama Neden Görülür? https://www.adetduzensizligi.gen.tr/iliski-sonrasi-kanama-neden-gorulur.html Sun, 02 Dec 2018 04:49:24 +0000 İlişkiden hemen sonra veya ertesi günü beklenmedik bir şekilde kanama görülmesine post koital kanama denir.cinsel ilişki sonrası oluşan vajinal kanama. rahim ağzının iltihaplanması, vajinal enfeksiyon, rahim ağzında yara, servikal pol Tedavinin ihmali sonucunda rahim ağzı yaraları oluşmakta olup yaranın varlığı jinekolojik  muayene ile kolayca tesbit edlir.Adet dönemine denk düşen günlerde ilişki sonrası fark edilen kanamanın sebebi aslında henüz başlamakta olan ve daha vajina dışına kanın akmamasından dolayı anlaşılamayan normal adet dönemi de olabilir. Bu nedenle bu dönemde ara kanamanın hemen ardından adetin başlayıp başlamadığı takip edilmelidir.

İlişki Sonrası Kanama Neden Görülür

Rahim ağzında kanser öncüsü lezyonlar veya rahim ağzı kanseri ilişki sonrası kanama şeklinde belirti verebilirler. Bu nedenle ilişki sonrası kanama da ciddiye alınması gereken bir belirtidir.Bu şikayet ile başvuran hastalarda göz ile yapılan jinekolojik muayenede rahim ağzı temiz görülse bile pap smear olarak adlandırılan rahim ağzı kanseri tarama testi mutlaka yapılmalıdır.Menopoz döneminde östrojen hormonunun azalması vajina duvarında incelmeye ve kuruluğa neden olmaktadır.Vajinal atrofi olarak tanımlanan bu durum ilişki sonrasında görülen kanamaya yol açabilir.Atrofiye bağlı kanamalarda lokal östrojen tedavisi yeterli olmaktadır.Servikal polip olarak tanımlanan rahim ağzı poliplerinin varlığında da  ilişki sonrası kanama görülür.Polipler iyi huylu olup et beni olarak bilinirler. Basit bir müdahale ile polipin alınması problemi çözer.]]> Üstüne Adet Görme Nedir https://www.adetduzensizligi.gen.tr/ustune-adet-gorme-nedir.html Mon, 03 Dec 2018 03:54:37 +0000 "Üstüne adet görme" veya "üste adet görme" terimi kadınlar arasında sıklıkla kullanılan ve hamile olmalarına rağmen adet görmeye devam ettiklerini ifade eden bir terimdir. Gebelik döneminde kadın adet görür mü. Hay

Gebelik döneminde kadın adet görür mü. Hayır tabii ki görmez. Bir çok kadın gebe olmalarına rağmen hamileliğe bağlı kanamaları ( implantasyon kanaması, düşük tehlikesi kanaması, servikal enfeksiyon-lezyona bağlı kanama, plasenta yerleşim durumuna bağlı kanama  v.b) adet olarak zannedip gebeliklerinin farkına olamabiliyorlar.

Üstüne Adet Görme Nedir

kadınların bir kısmı karınlarında olan büyüme veya bebek hareketleri ile hamileliklerinin ancak farkına varabilmektedirler. "Üstüne görme" veya "üste görme" olarak adlandırılan bu durumdaki kanamanın yapısı farklıdır. Genellikle beklenen ve olması günde olmayıp rengi değişik ve miktarı da bir önceki adetlerine göre farklıdır, Dikkatli bir kadının genelde bu anormal kanamayı fark etmemsi zordur. bu sebeple tüm anormal ve olması gerekenden farklı kanamalarda gebelik şüphesi olabilmeli ve bir gebelik testi (HcG)yapılmalıdır.]]> Menopoza Geçiş Döneminde Düzensiz Adet https://www.adetduzensizligi.gen.tr/menopoza-gecis-doneminde-duzensiz-adet.html Mon, 03 Dec 2018 12:52:30 +0000 Normal zamanlarda adet sikluslarının tümü her ay düzenli olarak yumurtlamanın  olmasıyla birlikte düzenli bir şekilde devam eder. Menopoz çağına yaklaşılan dönemde yumurtalık içindeki yumurta hücrelerinin sayısı

Menopoz çağına yaklaşılan dönemde yumurtalık içindeki yumurta hücrelerinin sayısı ve kalitesinin giderek azalması veya bir anda düşmesi adet sikluslarında  giderek artan bir sıklıkta yumurtlama olmaz veya yumurta kalitesinin düşük olması nedeniyle  üretilen progesteron hormonu seviyesi yeterli olmaz. Bu durum sıklıkla adet düzensizliklerine yol açabilir.

Bu sebeple menopoza geçiş döneminde hormon bozukluğu belirtileri önemlidir.

Menopoza Geçiş Döneminde Düzensiz Adet

Menopoz döneminde adet kanamaları gecikebilir ve adet gecikmesi ile birlikte adet görememe durumu oluşabilir, seyrekleşebilir, gecikme sonucu beklenmedik zamanlarda adet görülebilir, çok az veya çok uzun sürebilir. Tüm bu premenopoz döneminin olağan adet düzensizlikleri altta yatan organik bir nedene de bağlı olabileceğinden  premenopoz ve menopoz dönemindeki kadınların her 6 ayda bit düzenli olarak jinekolojik muayene ve ultrasonografi ile birlikte değerendirilmeleri ve takip edilmeleri gerekir.]]> Sancılı Adet Yaşamı Olumsuz Etkiler mi? https://www.adetduzensizligi.gen.tr/sancili-adet-yasami-olumsuz-etkiler-mi.html Tue, 04 Dec 2018 07:50:48 +0000 Sancılı adet görmek kişinin gerek sosyal gerekse iş hayatını olumsuz etkileyebilr. Kişi ağrıları düşünmekten günlük hayatına odaklanmada ve konsantrasyon'da zorluklar yaşayabiliyor. Bu sancılar aslında fizyolojik kaynaklıdır ve

Sancılı adet görmek çok ciddi bir sağlık sorunudur.

İncelemelerle birlikte tüm muayenelerin yapılması gerekir. Kistler, myomlar, endometriozis denilen çikolata kistleri buna neden oluyor. Bu kistlerin teşhis edilir edilmez çıkartılması önemli bir faktör. İlaç tedavisini mutlaka kullanılmalıdır. İlaç tedavileri öncelikle bu kistlere yönelik olarak verilebilir. İlaçla önlenebilecek kistleri ortadan kaldırılabilir.

Sancılı Adet Yaşamı Olumsuz Etkiler mi

Ağrıya yönelik tedaviler ve çok çeşitli ağrı kesiciler kullanılabilir. Hasta henüz ağrı başlarken ilacı alırsa daha etkili oluyor. Ağrı kesici tedavisinde en önemli kriter bu. Doğum kontrol hapları da yumurtlamayı baskılayarak adet dönemi sancılarını ortadan kaldırabiliyor. Etkili olabilmesi için bu hapların belirli dönemlerde kullanılması ve tedavinin mutlaka hekim kontrolünde yapılması gerekiyor.]]>
Adet Düzensizliği Tedavide Neler Yapılıyor? https://www.adetduzensizligi.gen.tr/adet-duzensizligi-tedavide-neler-yapiliyor.html Wed, 05 Dec 2018 04:32:58 +0000 Önce sebebi bulmak amacıyla kadını çok detaylı jinekolojik muayeneden geçirilmesi gerekmektedir. Genç kızlarda ultrason yapılarak, Rahimdeki myomları, yumurtalık kistlerini, organik sorunları dışladıktan sonra hormonlarına bakıl Önce sebebi bulmak amacıyla kadını çok detaylı jinekolojik muayeneden geçirilmesi gerekmektedir. Genç kızlarda ultrason yapılarak, Rahimdeki myomları, yumurtalık kistlerini, organik sorunları dışladıktan sonra hormonlarına bakılır, vajinal smear, ultrason yapılır. Tümör değerlerine bakılır. hormonal faktör söz konusu ise düzeltici tedaviler başlatılır. Kistleri eriten tedaviler de uygulanarak Laparoskopi ile bunları çıkartılır, myomları alınır. 

Rahim iç boşluğunda yerleşen myomların mutlaka çıkarılması gerekiyor. İlaç tedavisi ile bunları düzeltmek mümkün değil. Histeroskopi denilen ileri teknoloji ile hiç karnı açmadan bu tür myomları çıkarıp adet kanamalarını düzenli hale getirebilmektedir. Her kadına tavsiyemiz, ergenlik çağından itibaren adet takvimini düzenli olarak tutmalarıdır. Her kadının yılda bir veya iki kere adet düzensizlikleri olabilir. bunlar normal olarak kabul edilmektedir.

Adet Düzensizliği Tedavide Neler Yapılıyor

Bu düzensizlikler birkaç ay boyunca tekrarlayıp artıyorsa mutlaka hekime başvurmak gerekiyor. Kistler, myomlar daha çok küçük aşamadayken basit tedaviler ile önlenmelidir. Çok nadiren kanamalar rahmin alınmasını gerektirecek boyutta olabilir. Daha basit yöntemlerle bunu çözebiliyor. 51 yaşında ve rahminin içi myom dolu olan bir kadını sağlığına kavuşturabilmek için rahmi alınabilir ancak 28 ki yaşında bir kadına bunu önerilmez.

]]>
Kadınlar Neden Adet Olur? https://www.adetduzensizligi.gen.tr/kadinlar-neden-adet-olur.html Wed, 05 Dec 2018 14:29:10 +0000 Kadınlar neden adet olur, sorusunu cevaplayabilmek için öncelikle âdet kelimesinin anlamına bakılmalıdır. Âdet, üreme çağına gelmiş olan bir kadının vücudunda tekrarlanan 28 günlük bir döngüdür. Kadınlar neden ad Kadınlar neden adet olur, sorusunu cevaplayabilmek için öncelikle âdet kelimesinin anlamına bakılmalıdır. Âdet, üreme çağına gelmiş olan bir kadının vücudunda tekrarlanan 28 günlük bir döngüdür. Kadınlar neden adet olur sorusuna verilebilecek bu kısa cevaptan sonra âdet kanamasının tarif edilmesi için halk arasında kullanılan farklı ifadelerden “aybaşı olma” yada “âdet görmek” gibi tanımlamaların belirtilmesi gerekir. Kadınlar neden adet olur  sorusuna cevaben yukarıda belirtilen ifadelerin dışında “regl olmak”, “mentruasyon kanaması geçirmek” gibi ifadeler de kullanılabilmektedir. Normalde gerçekleşen bir âdet döngüsü 28 günlük periyotlar halindedir. Ancak 21 gün ile 35 günlük sınırlarda da oluşumu olabilmektedir. Bir âdet kanamasında yaklaşık olarak 20 ml ile 80 ml arasında kan kaybı yaşanmaktadır.

Kadınlar neden adet olur

Âdet döngüsü ergenlik döneminden itibaren başlar ve kadında doğurganlığın sonlanma dönemi olarak kabul edilen menopoz’a kadar devam eder. Kadınlar neden adet olur  sorusuna tam anlamı ile bir cevap verebilmek için âdet döngüsünün beyindeki, yumurtalıklardaki ve rahimin iç tabakasındaki etkileşimlerinin bilinmesi gerekir.

Kadınlar neden adet olur olayında beyinde gerçekleşenler :

Kadınlar Neden Adet Olur

Âdet kanamasının görüldüğü ilk gün döngünün başlangıç günüdür. Bu aşama olurken beynin alt tabakalarında yer alan hipotalamus bölgesinden GnRH olarak adlandırılan bir hormon salgılanması gerçekleşir. Kadınlar neden adet olur sorusunun cevabı burada başlar. Çünkü hipotalamusa yakın bir konumda bulunan hipofiz bezinden FSH (folikül uyarıcı hormon) salgısı gerçekleşir. Bu hormonun etkisiyle yumurtalık kısımlarından birinde “folikül” olarak adlandırılan yeni bir kesecik oluşur. Kadınlar neden adet olurun açıklamasında bu aşamadan sonra meydana gelen folikülde çok fazla östrojen salgısı gerçekleşir. Folikülde östrojen salgısının olması etkisiyle hipofizden LH hormonu salgılanır. LH hormonu folikülün çatlamasını ve içerisindeki yumurta hücresinin serbest olmasını sağlar. Bu olaya yumurtlama ovulasyon denilir.

Kadınlar neden adet olur olayında yumurtalıkta gerçekleşenler :

Âdet döngüsünün başında iken yumurtalıkların birinin içindeki yumurtalık hücrelerinden bir tanesi beyinden salgılanarak gelen FSH hormonunun etkisi ile kadınlar neden adet olur ifadesinin açıklanabileceği aşamanın sonuna yaklaşır ve olgunlaşmaya başlar. Olgunlaşmaya başlayan yumurta hücresi folikül denen keseciğin içinde bulunmaktadır. Kadınlar neden adet olur  sorusuna cevap olsun diye buraya kadar anlatılan aşamalardan sonra folikül içinde olgunlaşmaya paralel olarak daha fazla östrojen üretilir. Böylelikle kadınlar neden adet olur sorusuna verilebilecek menstruasyon aşamalarının önemli kısmı tamamlanmış olur. Kısaca”mens evresi “ adı da verilebilen bu doğal döngü kadınlar neden adet olur  ifadesinin insanlık için önemli olduğunu belirtmektedir.

]]>
Ara Adet Kanamaları https://www.adetduzensizligi.gen.tr/ara-adet-kanamalari.html Wed, 05 Dec 2018 15:34:29 +0000 Doğurganlık dönemindeki kadınlarda sık görülen diğer bir adet düzensizliği de ara kanamalardır. Ara kanamaların en sık görülen nedeni neden serviksteki enfeksiyonlardır. Yada, miyom lar, yani uterusta bulunan iyi huylu

Ara kanamaların en sık görülen nedeni neden serviksteki enfeksiyonlardır. Yada, miyom lar, yani uterusta bulunan iyi huylu urlar ve serviks polip leridir. Spiral kullanımı, doğum kontrol hapı kullanımı, aylık, üçaylık iğneler ve kola uygulanan çubuklar, ertesi gün hapları (norlevo – preven) da lekelenme tarzında ara kanamalara neden olabilirler.
Ara Adet Kanamaları
Kadında adetin fazla olması: Genelde nedeni, yumurtlama olmadan gerçekleşen siklustur. Diğer nedenler arasında, spiral kullanımı, aylık, üçaylık iğneler ve kola uygulanan çubuklar, yanlış kullanılan yada üst üste kullanılan ertesi gün haplarıdır. Farkına varılmadan oluşan gebeliğin düşük olması da yanlışlıkla adet kanaması sanılabilmektedir.]]>
Adet Gecikmeleri https://www.adetduzensizligi.gen.tr/adet-gecikmeleri.html Thu, 06 Dec 2018 08:35:30 +0000 Doğurganlık dönemindeki kadınlarda adet gecikmeleri sık rastlanılan durumlardandır. Aktifve olağan bir cinsel hayatı olan ve etkin bir korunma yöntemi kullanmayan kadınlarda görülen adet gecikmelerinin en olası nedeni gebeliktir.

2. olası neden de herhangi bir nedenden dolayı, o siklusta ovulasyon (yumurtlama) olmaması ve bunun sonucu olarak ta dökülmenin gecikmesidir. Her ay düzenli adet gören ancak beklenmedik bir şekilde ortaya çıkan adet gecikmesinin nedeni ise stres, mevsimsel değişiklikler, mekansal değişiklikler olabilir.
Adet Gecikmeleri
Kadında yılda 1 kez adet gecikmesi olması, çok önemsenecek ve jinekolojik muayene gerektiren bir durum değildir. Ancak kadında adet gecikmesi yılda 1 defadan fazla oluyorsa, yada gecikmelerden biri 6 aydan daha uzun sürüyorsa hormonal tetkik yapılması gereklidir.Adet kanamasının gecikmesinde diğer önemli nedenleri arasında aylık ya da üç aylık korunma iğneleri ya da kola uygulanan hormon çubuklarının yada doğum kontrol haplarının içinde bulunan hormonların yan etkileri sayılabilir.]]>
Doğurganlık Döneminde Adet https://www.adetduzensizligi.gen.tr/dogurganlik-doneminde-adet.html Fri, 07 Dec 2018 04:08:22 +0000 Ergenlik döneminde adetler artık düzenli hale gelir ve siklusların tümünde ovulasyon (yumurtlama) oluşur. Bu da demek oluyorki kadın hamile kalabilir ve bu süreç menopoza kadar devam eder. Ergenlik döneminde adetler artık düzenli hale gelir ve siklusların tümünde ovulasyon (yumurtlama) oluşur. Bu da demek oluyorki kadın hamile kalabilir ve bu süreç menopoza kadar devam eder.
Doğurganlık Döneminde Adet
Doğurganlık döneminde bulunan bir kadında en sık görülen adet düzensizlikleri adet gecikmeleri, ara kanamalar, adetin fazla olması ve uzun sürmesi ya da adetin az olması ve kısa sürmesi şeklinde olur.]]>
Ergenlik Döneminde Adet https://www.adetduzensizligi.gen.tr/ergenlik-doneminde-adet.html Fri, 07 Dec 2018 22:23:48 +0000 İlk adet olunmasıyla beraber genç kadınlığa ilk adım atılmış olur. Ancak kadınlarda hormonal sistemin olgunlaşması 2 yıl gibi bir sürede tamamlandığından siklusların bir kısmı ovulasyon (yumurtlama) olmadan gerçekleşir. İlk adet olunmasıyla beraber genç kadınlığa ilk adım atılmış olur. Ancak kadınlarda hormonal sistemin olgunlaşması 2 yıl gibi bir sürede tamamlandığından siklusların bir kısmı ovulasyon (yumurtlama) olmadan gerçekleşir.
Ergenlik Döneminde Adet
Bu nedenle ergenlik dönemindeki kadınlarda adet gecikmelerine yada adetin normalden uzun sürmesine sık rastlanır. Bu dönemdeki bir bayanın 6 ay boyunca hiç adet görmemesi yada gördüğü kanamaların normalden fazla olması durumunda jinekolojik değerlendirme gerekir.]]>
Çocuklarda Adet Düzensizliği https://www.adetduzensizligi.gen.tr/cocukarda-adet-duzensizligi.html Fri, 07 Dec 2018 22:43:59 +0000 Bayanların ilk adet görülene kadar ki devresini inceleyecek olursak, ilk adet kanaması ortalama oniki yaşında görülür. 10-14 yaşları arasındada görülmesi normal sayılabilir. İlk adetin dokuz yaşından önce görülmesi durumunda, kı

16 yaşına kadar adet olunmaması durumunda hormonal bir bozukluk dışında yapısal bazı kusurlar da olabilir. Bunlar kızlık zarının tamamen kapalı olması ve kanın akmasına izin vermemesi, genital organların olmaması vb. durumlar sözkonusu olabileceğinden mutlaka jinekolojik muayene gerekir.

Çocuklarda Adet Düzensizliği

jinekolojik muayene gerektiren bu duruma karşı kız çocuklarında aşırı hassasiyet ve korku gözlenebilir, bu durumda ebeveyn'lerin kız çocuğunu bilgilendirmesi ve rahatlatması önerilir.]]> Aşırı Kanamalara Neden Olan Hastalıklar https://www.adetduzensizligi.gen.tr/asiri-kanamalara-neden-olan-hastaliklar.html Sat, 08 Dec 2018 17:19:37 +0000 Önemli not: Adet gecikmesi olan cinsel aktif (cinsel ilişki yapan) bir kadında öncelikle gebelik düşünülmeli, gebelik ve gebeliğe ait komplikasyonlar ekarte edilmelidir. Ancak gebelik ekarte edildikten sonra diğer hastalıklar ve ne Önemli not: Adet gecikmesi olan cinsel aktif (cinsel ilişki yapan) bir kadında öncelikle gebelik düşünülmeli, gebelik ve gebeliğe ait komplikasyonlar ekarte edilmelidir. Ancak gebelik ekarte edildikten sonra diğer hastalıklar ve nedenler düşünülmeli ve ona göre tedaviye geçmelidir.

1-ANOVULATUAR (yumurtlamasız) KANAMALAR Düzensiz adet kanamalarında en sık görülen nedenlerdir. Anovulatuar kanamaya neden olan sebepleri şöyle sıralayabiliriz.a)Poli kistik over sendrumu: Yumurtalıklarda tesbih dizisi gibi sıralanan 10’dan fazla kisciklerin olması, yumurtlama tembelliğine bağlı gecikmeli adet kanamaları ve hiperandrojenizme bağlı erkeksi tüylenmede artışla giden bir hastalıktır.b)Obezite (şişmanlık): Bu gibi kadınlardaki adet gecikmeleri %5 oranında zayıflamayla dahi yumurtalıklar çalışacağı için adetler düzene girebilir. c)Ergenlik çağında olanlar (adölesanlar)(13-18 yaş arası)d)Menopozdan önceki 8 yıl içinde olanlar (42-50 yaş arası)

Bu kanamaların özelliği 40 günden daha fazla aralıklarla adet görmeleri ve bu adetinde şiddetli kanama şeklinde olmasıdır. Bu hastalıklarda sürekli bir östrojen hakimiyeti vardır. Yumurtlama olmadığı için progesteronla östrojen baskılanamaz.

Anovulatuar (yumurtlamasız) Adet Kanamalarının Tedavisi 1-Progesteron tedavisi: progesteron güçlü bir antiöstrojenik bir ajandır. Artmış olan östrojeni baskılayarak kanamayı düzene sokar. 2-Östrojen-progesteron cylic (periyodik) tedavisi: Burada da artmış olan östrojeni 14üncü günden sonra progesteronla baskılama esasına dayanır. 3-Kürtaj yapılması mümkün olmayan ergenlerde (juvenil kanama) ve bekarlar da 5 ila 7 gün yüksek doz arkasından da 20 gün tek doz olmak üzere doğum kontrol hapları. 4-Diletasyon ve küretaj

Aşırı Kanamalara Neden Olan Hastalıklar

2-PIHTILAŞMA BOZUKLUĞUNA BAĞLI KANAMALAR Kalıtımsal olarak pıhtılaşma faktörlerinin eksikliğine bağlı özellikle menoraji tarzında cylic (periyodik) ancak aşırı fazla kanama durumu burada da eksik olan pıhtılaşma faktörleri yerine koyarak da tedavi edilir.

3-BAZI İLAÇLAR Antikoagülan ilaçlar, tamoksifen ve steroid gibi ilaçlarda düzensiz adet kanamalarına yol açabilir.

4-ENDOMETRİAL HİPERPLAZİ VEYA NEOPLAZİ Endometrial hiperplazinin atipik olmayan grubunda tıbbi tedavi özellikle 3 ay 40 ila 80mg megesterol asetat (progesteron) verilebilir. Atipik endometrial hiperplazide ise tedavi cerrahidir.

5-KRONİK ENDOMETRİT Burada ortaya çıkan lökositler ve makrofajlar proteolitik enzimleri ve prostoglandinleri artırarak kanamaya neden olurlar. Tedavisi enfeksiyon tedavisi+küretajdır.

6-UTERİN MİYOMLAR (RAHİM URLARI) Bu konu miyomlar bölümünde geniş bir şekilde açıklandığı için burada değinilmeyecektir. (lütfen ana sayfamızdaki miyomlar bölümünü tıklayınız.)

7-ENDOMETRİAL POLİPLER Genç yaşlarda histereskopi ile çıkartılmalıdır. Menopozda kanama nedeni polip bulunmuşsa histerektomi düşünülmelidir. Çünkü menopozda bu lezyonlar prekanserozdur.8-ADENOMİYOZİS Bu konuda da mirena (hormon salgılayan spiraller) veya endometrial ablasyo (rahim içinin sıcak su içeren balonlarla dağlanması) tedavileri yapılabilir.]]> Aşırı Adet Sancısı https://www.adetduzensizligi.gen.tr/asiri-adet-sancisi.html Sun, 09 Dec 2018 00:34:25 +0000 Aşırı adet sancısı (premenstural sendrum) Adet öncesi; baş ağrısı, memede gerginlik ve aşırı duyarlılık, karında şişkinlik, bacaklarda ödem, ağlama nöbetleri, yorgunluk, çabuk öfkelenmek, gerginlik, iştah artma

Adet öncesi; baş ağrısı, memede gerginlik ve aşırı duyarlılık, karında şişkinlik, bacaklarda ödem, ağlama nöbetleri, yorgunluk, çabuk öfkelenmek, gerginlik, iştah artması, dikkat eksikliği, susama ve depresyon belirtileri ile giden bir rahatsızlıktır.

Aşırı Adet Sancısı

Adet kanamasından yaklaşık 5 ila 7 gün önce başlar. Tedavisinde progesteron içeren ilaçlar, sakinleştiriciler ve antiandrojenik (yasmin gibi) ilaçlar verilebilir.]]>
Normal Adet Kanamaları https://www.adetduzensizligi.gen.tr/normal-adet-kanamalari.html Sun, 09 Dec 2018 07:31:23 +0000 Normal adet kanaması düzeni 24 ila 35 gündür. Burada hesaplama yaparken süreyi kanama günleri + temiz kalınan günler olarak hesaplamak gerekir. Örnek; Bir kadının kanaması 5 gün sürüyorsa ve temiz kaldığı gü

Örnek; Bir kadının kanaması 5 gün sürüyorsa ve temiz kaldığı gün sayısı 19 ise 5+19=24 günde bir adet görüyordur. 24 günden az aralıklarla adet görüldüğünde polimenore, 35 günden daha fazla uzun sürede adet görülüyorsa oligomenore, 6 aydan daha fazla süre ile hiç adet görmüyorsa amenore adıyla isimlendirilir.

Düzenli aralıklarla uzun süre ve miktarda (7 günden fazla ve 80cc nin üzerinde) kanama olursa menoraji adını alır. Şayet düzensiz aralıklarla uzun süre kanama oluyorsa metroraji olarak isimlendirilir. 2 günden az ve 7 günden fazla kanamalar ile 30cc den az ve 80cc den fazla olan kanamalarla 24 günden az aralıklarla gelen, 35 günden daha fazla aralıklarla gelen adet kanamalarının altında yatan nedenler araştırılarak tedavi edilmelidir.

Normal Adet Kanamaları

25 ila 35 yaş arasındaki kadınların %60’ında adet düzeni; 25 ila 28 gün olup, kanama gün sayısı da 4 ila 6 gündür. Kadınların sadece %15’inde adet düzeni 28 gündür. Kadınların %20’sinde adet düzensizlikleri vardır. (24 günden az veya 35 günden fazla) 18 yaşından küçük ve 40 yaşından büyük kadınlarda adet düzensizlikleri oldukça sıktır. Bunun en büyük nedeni yumurtlama tembelliğine bağlı hormonal sorunlardır.

Adet düzenine göre yumurtlama günü şu şekilde saptanır.(20 ila 38 yaş arası):

Örnek 1: 27 günde adet gören bir kadında, 27-14=13üncü gün yumurtlama günüdür.
Örnek 2:
 35 günde adet gören bir kadında, 35-14=21inci gün yumurtlama (ovulasyon) günüdür.

Yukarıda bahsedilen 14 rakamının özelliği; yumurtlama gününden sonra ki dönemin (luteal fazın) 14 günle sabit olmasındandır. Oysa ki yumurtlama gününden önceki günler sabit değildir. Onun için başlangıç gününden değil bitiş gününden hesaplanır.Bir kız çocuğunun annesinin rahmi içerisindeyken (fetal dönemde) 20nci haftada 6 milyon adet primordial follikül (ilkel yumurta hücresi) bulunurken, bu sayı doğumda 2 milyona düşer. 13 yaşında ergenlik çağında ise 200 bin adet sağ yumurtalığında ve 200 bin adet sol yumurtalığında olmak üzere 400 bin adet primordial follikül mevcuttur. Bu sayı 38 yaşında 25 bin iken, menopozda ise 1000 kadardır. Genç yaşlarda daha kaliteli yumurtalar kullanılır. Bu nedenden dolayı menopoza yakın dönemde bulunan yumurtaların kalitesi düşük olduğundan gebe kalabilme oranı düşmekte, kromozom bozukluğuna bağlı anomalili çocuk doğurma ihtimalleri artmaktadır.]]> Adet Kanaması Nasıl Oluşur? https://www.adetduzensizligi.gen.tr/adet-kanamasi-nasil-olusur.html Sun, 09 Dec 2018 21:25:54 +0000 Adet dönemi hormonal ve rahim içi değişikliklerine göre 2 evreli olarak gelişir. 1 ila 14.üncü günler folliküler = froliferatif faz, 14 ila 28.inci günler luteal = sekretuar evre olmak üzere. 1.inci evrede östrojen (kad Adet dönemi hormonal ve rahim içi değişikliklerine göre 2 evreli olarak gelişir. 1 ila 14.üncü günler folliküler = froliferatif faz, 14 ila 28.inci günler luteal = sekretuar evre olmak üzere. 1.inci evrede östrojen (kadınlık hormonu) hakimken 14.üncü günden sonra ise, hem östrojen hem de progesteron (yumurtlama hormonu) hakimiyeti vardır. Dolayısıyla her iki evrede endometrium (rahim iç tabakası) değişiklikleri farklılıklar gösterir. 1.inci dönemde büyüyen dominant follikülün salgıladığı östrojen artışı ile, bir önceki adet kanamasında dökülen endometriumun fonksiyonel tabakasını (adetle dökülen tabaka) tamir etmeye başlar.

Yumurtlamadan sonra (14üncü günden sonra) ise follikülle gelişen korpus luteun (sarı cisimcik), östrojen üretmeye devam ederken aynı zamanda yumurtlama hormonu progesteronu da salgılamaya başlar. Bu 2 hormonun etkisi ile endometrium olası bir gebeliğe karşı hazırlanır. Eğer gebelik yoksa korpus luteun programına hücre ölümü gibi kendiliğinden geriler ve böylece östrojen ve progesteron düzeyleri düşer. Ve sonunda da endometriumun fonksiyonel tabakasından destek geri çekildiği için, bu tabaka dökülür ve adet kanaması (regl kanaması)(mensturasyon) başlamış olur. Bu adet kanamasının başlaması ile azalmış olan östrojen hormonunun pozitif geri etkisi ile üreme merkezindeki (hipofizdeki) FSH’ın (yumurta uyarıcı hormonunun) uyarması ile yumurtalıklarda (overler de) yeni follikül büyümeye başlar. Ve yeni bir adet periyodunun başlamasına ve yukarıda anlatılan 28 günlük hormon ve endometrium değişiklikleri tekrarlamasına neden olur.

Adet Kanaması Nasıl Oluşur

Özetle adet kanaması (regl kanaması)(mensturasyon) bir östrojen ve progesteron çekilme kanamasıdır.

Kadınlarda Ne Tür Adet Düzensizlikleri Olabiliyor

Sık adet görme 15-20 günde bir, seyrek adet görme, 35 günden uzun 2-3 ayda bir. Adet dışı dönemlerde kanamalar olur, fazla miktarda adet görebilir, süresi uzayabilir, miktarı çok fazla olabilir, 8-10 gün devam edebilir, günde 6-12 ped kullanılabilir.Adet miktarının çok az olması, bu da her zaman patolojik değildir. Doğum kontrol hapı ve benzeri ilaç kullanan kadınların adet miktarı azalır, bu durumda tedirgin olmaya gerek bir durum yoktur bazı özel hormonlu spirallerde de adet miktarı azalabilir. Bunun dışındaki dönemlerde adet miktarının azalması nadiren olur. Adet düzesizliklerinin en ileri boyutu “amenore”de hiç adet görememe söz konusudur. Eğer bir genç kız 15-16 yaşına gelmiş ve hala adet görememişse, mutlaka sebepleri araştırılmalıdır. Bu durumda en yakın hekime başvurulması gerekir. "Fizyolojik amenore"ler var. Gebelik döneminde kadın adet görmüyor, ergenlik öncesi ve menopoz, emzirme döneminde görülmüyor.]]> Adet Düzensizliği https://www.adetduzensizligi.gen.tr/adet-duzensizligi.html Mon, 10 Dec 2018 10:14:02 +0000 Adet düzensizliği ile 21 günden kısa veya 35 günden uzun süren sikluslar anormal olarak değerlendirilir. Menstrual (regl,adet) kanamanın çok fazla olduğu, uzun sürdüğü veya iki kanama arasında lekelenme ve kanama görüldüğü duru Adet düzensizliği ile 21 günden kısa veya 35 günden uzun süren sikluslar anormal olarak değerlendirilir. Menstrual (regl,adet) kanamanın çok fazla olduğu, uzun sürdüğü veya iki kanama arasında lekelenme ve kanama görüldüğü durumlarda hekime başvurulması gerekir. Adet düzensiliği sebepleri olarak, hormonal değişiklikler, yumurtalık kistleri, rahim veya rahim ağzındaki polipler, endometrial hiperplazi yani rahim içini döşeyen tabakanın fazla büyümesi, myomlar ve daha nadir olarak da rahim kanseri bu tip düzensizliklere yol açabilir.

Adet düzensizliği sebepleri ve adet düzensizliği şekilleri ile, disfonksiyonel anormal uterus-rahim kanamaları, hormonal mekanizmalar sonucu oluşan ve uterustan (rahimden) kaynaklanan anormal vajinal kanama olarak tanımlanabilir. Çok sık kullanılan, değişik tipte anormal kanamaları içine alan, iyi tariflenmemiş yuvarlak bir terimdir. Tanının doğruluğu ancak diğer kanama kaynakları ve nedenleri ekarte edilerek kesinleştirilebilir. Disfonsiyonel anormal uterin kanama tanısı, öykü, fizik muayene ve diğer yardımcı tanı yöntemlerine özellikle endometrial biopsinin veya rahim içi dokusundan yapılan kürtajın incelenmesine dayanır. Uygun tedavi ve takip planı ovülasyon (yumurtlamanın) olup olmamasına, endometrial kalınlık ve üreme dönemine aynı zamanda kanamanın miktarı ve süresine, yaş ve doğurganlık durumuna göre, her hasta için ayrı ayrı oluşturulur. Doğum sonrası adet düzensizliği sebepleri de göz önünde bulundurlmalıdır.

Adet kanamasının az miktarda olması : Adet kanı miktarı yaşla birlikte azalma eğilimi gösterir. Doğum kontrol haplarıda adet kanamasını önemli ölçülerde azaltır. Sorunlu seyreden kürtajlar sonrası endometriumda (rahim iç tabakasında) ortaya çıkan yapışıklıklar da az adet görülmesine ileri derecede yapışıklıklarda hiç adet görememeye neden olabilir. Şüphelenilen zamanlarda, üstüne görme yani gebelikte oluşan kanamayı, adet kanı sanmak yönünden gerekli incelemeler de ihmal edilmemelidir.

Sık aralıklarla adet olma: Genelde nedeni hormonal dengesizliktir. Ara kanamalar sıklıkla adet kanaması ile karıştıklarından ara kanamaların muhtemel nedenleri burada da sözkonusu olabilir.

Tüm bunlara ek olarak her türlü normalden fazla kanama durumunda vücudun kanamayı durdurma ve kanı pıhtılaştırma mekanizmalarındaki muhtemel bir bozukluk mutlaka akla gelmelidir. Bu özellikle ergenlik döneminde olan ve tüm kanamaları bir “faciaya” dönüşen kızlarda muhtemel neden olabilir ve araştırılmalıdır.

Kadınlarda / Kızlarda Ne Tür Adet Düzensizlikleri Olabiliyor

Sık adet görme (15-20 günde bir), seyrek adet görme, 35 günden uzun (2-3 ayda bir). Adet dışı dönemlerde kanamalar olur, fazla miktarda adet görebilir, süresi uzayabilir, miktarı çok fazla olabilir, 8-10 gün devam edebilir, günde 6-12 ped kullanılabilir.

Adet miktarının çok az olması, bu da her zaman patolojik değildir. Doğum kontrol hapı ve benzeri ilaç kullanan kadınların adet miktarı azalır, bazı özel hormonlu spirallerde de adet miktarı azalabilir. Bunun dışındaki dönemlerde adet miktarının azalması nadiren olur. Adet düzesizliklerinin en ileri boyutu “amenore”de hiç adet görememe söz konusudur. Eğer bir genç kız 15-16 yaşına gelmiş ve hala adet görememişse, mutlaka sebepleri araştırılmalı ve en yakın hekime müracaat edilmelidir. “Fizyolojik amenore”ler var. Gebelik döneminde kadın adet görmüyor, ergenlik öncesi ve menopoz, emzirme döneminde görülmüyor.

]]>