Miyom Nedir? Miyom Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri
20 Temmuz 2024

Miyom Nedir? Miyom Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Miyom

Miyom, çoğu kadında görülen selim (iyi huylu) tümörlerdir. Doğurganlık çağına erişmiş kadınların yaklaşık %25'inde miyomlara rastlanabilir. 40 yaş ve üzerindeki kadınlarda ise bu oran %50'lere kadar çıkabilir.

Miyomların Oluşumu ve Gelişimi

Miyomlar, rahimde bulunan kas dokularının anormal bir şekilde büyümesi sonucu oluşurlar. Kadınlarda salgılanan östrojen hormonu, miyomların büyümesine ve gelişmesine katkıda bulunur. Miyomlar boyut olarak 2 mm'den 30 cm'ye kadar büyüyebilir ve tek bir tümör oluşabileceği gibi birden fazla sayıda da olabilirler.

Miyomların Konumlanabileceği Alanlar

 • Rahim içi
 • Rahim duvarı
 • Rahim ağzı

Miyomların Belirtileri

Birçok kadın, miyomların varlığından habersiz bir şekilde yaşamını sürdürebilir. Miyomlar bazı vakalarda herhangi bir şikâyete neden olmazken, tesadüfen yapılan bir muayene sonucu ortaya çıkabilir. Bazı vakalarda ise sık aralıklarla idrara çıkma, fazla kanama, kabızlık ve ağrı gibi şikâyetlere neden olabilirler. Ayrıca, miyomlar erken doğum ve düşükle sonuçlanan gebeliklere de yol açabilir.

Miyom Nedenleri

Miyomların kesin oluşum nedeni bilinmemektedir. Ancak, ailesinde miyom olan kişilerde rastlanma oranı daha fazladır. Yumurtalıkların işlevini yerine getirebilmesi için artan östrojen hormonu, miyomların büyüme olasılığını artırır. Bu nedenle, gebelik döneminde ve adet dönemi devam eden kadınlarda miyomların büyüme olasılığı daha yüksektir. Menopoza girmiş kadınlarda ise miyomlar küçülebilir.

Miyom Belirtileri Nelerdir?

Miyomlar çoğu zaman herhangi bir belirti vermeyebilir. Miyom belirtileri, miyomun konumlandığı alana, boyutuna ve gebelik olasılığına göre farklılık gösterebilir.

En Sık Karşılaşılan Miyom Belirtileri Nelerdir?

 • Ağrı: Miyom nedeniyle oluşan ağrı, özellikle dejenerasyonlara bağlı olarak ortaya çıkabilir. Ağrı, ağır ağır artan bir kasık ağrısı şeklinde görülebileceği gibi akut olarak da devam edebilir. Bazı miyom hastalarında ise kramp şeklinde ağrılar mevcut olabilir.
 • Aşırı Kanama: Adet kanamasında artış ya da adet süresinin uzaması yaşanabilir. Ayrıca, miyom nedeniyle ara kanama, adet döneminden önce kanama ve uzun süren adetler görülebilir.
 • Karındaki Şikâyetler: Çoğu zaman kişi, karın şişmesi ya da büyümesi nedeniyle doktora başvurabilir.
 • Kısırlık: Miyomlar bazı vakalarda kısırlığa yol açabilmektedir. Ancak, kısırlığa yol açabilecek bütün nedenler araştırıldıktan sonra kısırlık için miyom sorumlu tutulmalıdır.

Miyom Tedavisi

Miyom için tedavi, miyomun boyutuna, semptomlarına ve hastanın şikâyetlerine göre farklı şekillerde yapılabilir. Herhangi bir yakıma neden olmayan ve 10 cm'yi aşmayan miyomlar için genellikle tedaviye gerek duyulmaz.

Miyom Ameliyatı Gerektiren Durumlar

 • Miyom hızla büyüyorsa.
 • Menopoza girilmesine rağmen miyom büyümeye devam ediyorsa.
 • Oluşan kanama ve ağrı kontrol altına alınamıyorsa.
 • Miyom kısırlığa neden oluyorsa.

Miyom ilaç ile tedavi edilebilecek bir hastalık değildir. Ancak bazı önerilen ilaçlar, hastaların şikâyetlerini giderebilir ya da hafifletebilir. Bazı ilaçlar ile miyomların bir müddet büyümesi durdurulabilir.

Miyomun Kesin Tedavisi

Miyomun en önemli ve asıl tedavisi cerrahi operasyondur. Hasta, eğer çocuk sahibi olmayacaksa miyom için kesin tedavi rahmin alınmasıdır. Ancak, hasta gebe kalmak istiyorsa sadece miyom alınmalıdır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kadınlar Neden Adet Olur?

Kadınlar Neden Adet Olur?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Adet Düzensizliği Tedavide Neler Yapılıyor?

Adet Düzensizliği Tedavide Neler Yapılıyor?

Ergenlik Döneminde Adet

Ergenlik Döneminde Adet

Adet Nedir? Adet Belirtileri ve Tedavisi

Adet Nedir? Adet Belirtileri ve Tedavisi

Üstüne Adet Görme Nedir

Üstüne Adet Görme Nedir

Aşırı Kanamalara Neden Olan Hastalıklar

Aşırı Kanamalara Neden Olan Hastalıklar