Normal Adet Kanamaları
21 Temmuz 2024

Normal Adet Kanamaları


Normal adet kanamaları düzeni 24 ila 35 gün arasındadır. Bu süre, kanama günleri ile temiz kalınan günlerin toplamı olarak hesaplanmalıdır.

Örnek:

Bir kadının kanaması 5 gün sürüyorsa ve temiz kaldığı gün sayısı 19 ise, 5+19=24 günde bir adet görüyordur. 24 günden az aralıklarla adet görülmesi durumunda bu durum polimenore olarak adlandırılır. 35 günden daha uzun sürede adet görülüyorsa, bu durum oligomenore olarak adlandırılır. 6 aydan daha uzun süre hiç adet görmeme durumu ise amenore olarak bilinir.

Düzenli aralıklarla uzun süre ve miktarda (7 günden fazla ve 80cc'nin üzerinde) kanama olursa, bu durum menoraji olarak adlandırılır. Eğer düzensiz aralıklarla uzun süre kanama oluyorsa, bu durum metroraji olarak isimlendirilir. 2 günden az veya 7 günden fazla süren kanamalar ile 30 cc'den az veya 80 cc'den fazla olan kanamalar, ayrıca 24 günden az veya 35 günden daha fazla aralıklarla gelen adet kanamalarının altında yatan nedenler araştırılarak tedavi edilmelidir.

25 ila 35 yaş arasındaki kadınların %60'ında adet düzeni 25 ila 28 gün olup, kanama gün sayısı da 4 ila 6 gündür. Kadınların sadece %15'inde adet düzeni 28 gündür. Kadınların %20'sinde adet düzensizlikleri vardır (24 günden az veya 35 günden fazla). 18 yaşından küçük ve 40 yaşından büyük kadınlarda adet düzensizlikleri oldukça sık görülür. Bunun en büyük nedeni yumurtlama tembelliğine bağlı hormonal sorunlardır.

Adet Düzenine Göre Yumurtlama Günü

Yumurtlama gününü hesaplamak için, adet süresinden 14 gün çıkarılır. Bu hesaplama şu şekilde yapılır:

Örnek 1:

27 günde adet gören bir kadında, 27-14=13'üncü gün yumurtlama günüdür.

Örnek 2:

35 günde adet gören bir kadında, 35-14=21'inci gün yumurtlama (Ovulasyon) günüdür.

Bahsedilen 14 sayısının özelliği, yumurtlama gününden sonraki dönemin (Luteal faz) 14 günle sabit olmasındandır. Yumurtlama gününden önceki günler ise sabit değildir. Bu nedenle başlangıç gününden değil, bitiş gününden hesaplama yapılır.

Bir kız çocuğunun annesinin rahmi içerisindeyken (fetal dönemde) 20'nci haftada 6 milyon adet primordial folikül (ilkel yumurta hücresi) bulunurken, bu sayı doğumda 2 milyona düşer. 13 yaşında ergenlik çağında ise 200 bin adet sağ yumurtalığında ve 200 bin adet sol yumurtalığında olmak üzere toplam 400 bin adet primordial folikül mevcuttur. Bu sayı 38 yaşında 25 bin iken, menopozda ise yaklaşık 1000 kadardır. Genç yaşlarda daha kaliteli yumurtalar kullanılır. Bu nedenle menopoza yakın dönemde bulunan yumurtaların kalitesi düşük olduğundan, gebe kalabilme oranı düşmekte ve kromozom bozukluğuna bağlı anomalili çocuk doğurma ihtimalleri artmaktadır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Çocuklarda Adet Düzensizliği

Çocuklarda Adet Düzensizliği

Adet Kanaması Nasıl Oluşur?

Adet Kanaması Nasıl Oluşur?

Popüler İçerikler

Adet Düzensizliği

Adet Düzensizliği

Ara Adet Kanamaları

Ara Adet Kanamaları

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Doğurganlık Döneminde Adet

Doğurganlık Döneminde Adet

Adet Düzensizliği Tedavide Neler Yapılıyor?

Adet Düzensizliği Tedavide Neler Yapılıyor?

Tarlusal Kullandıktan Kaç Gün Sonra Adet Olur?

Tarlusal Kullandıktan Kaç Gün Sonra Adet Olur?

İlişki Sonrası Kanama Neden Görülür?

İlişki Sonrası Kanama Neden Görülür?

Adet Nedir? Adet Belirtileri ve Tedavisi

Adet Nedir? Adet Belirtileri ve Tedavisi