İlişki Sonrası Kanama Neden Görülür?
20 Temmuz 2024

İlişki Sonrası Kanama Neden Görülür?


İlişkiden hemen sonra veya ertesi gün beklenmedik bir şekilde kanama görülmesine postkoital kanama denir. Cinsel ilişki sonrası oluşan vajinal kanama, çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir ve altta yatan durumların belirlenmesi için dikkatle incelenmelidir.

Olası Nedenler

  • Rahim ağzının iltihaplanması (servisit)
  • Vajinal enfeksiyonlar
  • Rahim ağzında yara
  • Servikal polipler
  • Rahim ağzı kanseri

Teşhis Yöntemleri

Bu tür kanamaların nedenini belirlemek için çeşitli teşhis yöntemleri kullanılabilir:

  • Jinekolojik muayene
  • Pap smear testi
  • Gerekirse kolposkopi
  • Biyopsi

Enfeksiyonlar ve Servisit

En muhtemel neden, rahim ağzında klamidya adı verilen bakterinin ve diğer bazı etkenlerin yarattığı rahim ağzı enfeksiyonlarıdır. Servisit olarak tanımlanan bu hastalık tedavi edilmelidir. Tedavinin ihmali sonucunda rahim ağzı yaraları oluşabilir ve bu yaralar jinekolojik muayene ile kolayca tespit edilebilir.

Adet Dönemi ve Kanama

Adet dönemine denk düşen günlerde ilişki sonrası fark edilen kanamanın sebebi, henüz başlamış olan ve vajina dışına kanın akmamasından dolayı anlaşılamayan normal adet dönemi olabilir. Bu nedenle, bu dönemde ara kanamanın hemen ardından adetin başlayıp başlamadığı takip edilmelidir.

Rahim Ağzı Kanseri ve Lezyonlar

Rahim ağzında kanser öncüsü lezyonlar veya rahim ağzı kanseri, ilişki sonrası kanama şeklinde belirti verebilir. Bu nedenle, ilişki sonrası kanama da ciddiye alınması gereken bir belirtidir. Bu şikayet ile başvuran hastalarda, göz ile yapılan jinekolojik muayenede rahim ağzı temiz görülse bile, pap smear olarak adlandırılan rahim ağzı kanseri tarama testi mutlaka yapılmalıdır.

Menopoz ve Vajinal Atrofi

Menopoz döneminde östrojen hormonunun azalması, vajina duvarında incelmeye ve kuruluğa neden olabilir. Vajinal atrofi olarak tanımlanan bu durum, ilişki sonrasında görülen kanamaya yol açabilir. Atrofiye bağlı kanamalarda lokal östrojen tedavisi yeterli olmaktadır.

Servikal Polipler

Servikal polip olarak tanımlanan rahim ağzı poliplerinin varlığında da ilişki sonrası kanama görülebilir. Polipler iyi huylu olup, et beni olarak bilinirler. Basit bir müdahale ile polipin alınması problemi çözer.

Sonuç

İlişki sonrası kanama, farklı nedenlerle ortaya çıkabilir ve altta yatan durumların belirlenmesi önemlidir. Bu tür kanamalar, ciddi sağlık sorunlarının belirtisi olabilir ve mutlaka bir sağlık profesyoneli tarafından değerlendirilmelidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Nuran

18 Nisan 2024 Perşembe

İlişki sonrası kanamam oldu ve ağrım var ne yapmalıyım

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Nuran hanım, bu durum ciddi olabilir ve kesinlikle bir doktora başvurmanızı tavsiye ederim. Kanama ve ağrı, birçok farklı neden dolayı ortaya çıkabilir ve ancak bir uzman tarafından değerlendirilmesi gerekmektedir. Kendinizi ihmal etmeyin ve en kısa zamanda bir sağlık profesyoneline görünün. Geçmiş olsun.

2. Cevap
cevap

Berca

İlişki sonrası kanamalar meydana geldiği zaman vajina bölgesine nemlendirici ve kas gevşetici kremler sürülmelidir. Bu bu tip kremler vajina tarafından emilip daha rahat olunması sağlamaktadır. Özellikle ilişki sırasında vajinanın kuru kalmamasına dikkat edilmesi gerekir.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Doğurganlık Döneminde Adet

Doğurganlık Döneminde Adet

Normal Adet Kanamaları

Normal Adet Kanamaları

Popüler İçerikler

Ergenlik Döneminde Adet

Ergenlik Döneminde Adet

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kadınlar Neden Adet Olur?

Kadınlar Neden Adet Olur?

Üstüne Adet Görme Nedir

Üstüne Adet Görme Nedir

Aşırı Kanamalara Neden Olan Hastalıklar

Aşırı Kanamalara Neden Olan Hastalıklar

Miyom Nedir? Miyom Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Miyom Nedir? Miyom Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Menopoza Geçiş Döneminde Düzensiz Adet

Menopoza Geçiş Döneminde Düzensiz Adet