Üstüne Adet Görme Nedir
20 Temmuz 2024

Üstüne Adet Görme Nedir

Üstüne Adet Görme Nedir?

Üstüne adet görme veya üste adet görme, kadınlar arasında sıkça kullanılan ve hamile olmalarına rağmen adet görmeye devam ettiklerini ifade eden bir terimdir. Ancak, bu durum gerçekte adet kanaması değildir.

Gebelik Döneminde Adet Görme

Gebelik döneminde kadınların adet görmesi mümkün değildir. Bununla birlikte, hamilelik sırasında bazı kanamalar meydana gelebilir. Bu kanamalar genellikle:

  • İmplantasyon kanaması
  • Düşük tehlikesi kanaması
  • Servikal enfeksiyon veya lezyona bağlı kanama
  • Plasenta yerleşim durumuna bağlı kanama

Kadınlar bu tür kanamaları adet kanaması zannedip gebeliklerinin farkında olmayabilirler. Ancak, bu kanamaların yapısı farklıdır ve genellikle beklenen adet gününde olmaz, rengi değişik ve miktarı da önceki adetlere göre farklıdır. Dikkatli bir kadın bu anormal kanamayı fark edebilir.

Üstüne Adet Görme Durumunda Ne Yapılmalı?

Üstüne adet görme olarak adlandırılan durumlarda, tüm anormal ve olması gerekenden farklı kanamalarda gebelik şüphesi olmalıdır ve bir gebelik testi (HCG) yapılmalıdır. Bu test, kanamanın gerçek nedenini anlamak için önemlidir ve olası bir hamileliği doğrulamak amacıyla kullanılmalıdır.

Ekstra Bilgiler

Hamilelik sırasında yaşanan kanamalar her zaman ciddi bir durumun işareti olmayabilir; ancak, her türlü anormal kanama vakasında bir sağlık profesyoneline danışmak önemlidir. Ayrıca, adet kanaması ve hamilelik sırasında yaşanan kanama arasındaki farkı anlamak, kadınların gebeliklerini erken dönemde fark etmelerine yardımcı olabilir.

Özetle, üstüne adet görme terimi, hamilelik sırasında yaşanan bazı kanama türlerini ifade eder ve bu durum, kadınlar tarafından adet kanaması olarak algılanabilir. Bu tür durumlarda dikkatli olmak ve gerekli testleri yapmak, sağlıklı bir gebelik süreci için önemlidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Popüler İçerikler

Adet Düzensizliği

Adet Düzensizliği

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Doğurganlık Döneminde Adet

Doğurganlık Döneminde Adet

Adet Kanaması Nasıl Oluşur?

Adet Kanaması Nasıl Oluşur?

Adet Düzensizliği Tedavide Neler Yapılıyor?

Adet Düzensizliği Tedavide Neler Yapılıyor?

İlişki Sonrası Kanama Neden Görülür?

İlişki Sonrası Kanama Neden Görülür?

Üstüne Adet Görme Nedir

Üstüne Adet Görme Nedir