Adet Düzensizliği
09 Temmuz 2024

Adet Düzensizliği


Adet düzensizliği, regl döngüsünün 21 günden kısa veya 35 günden uzun sürmesi durumunda anormal olarak değerlendirilir. Menstrual (regl, adet) kanamanın çok fazla olduğu, uzun sürdüğü veya iki kanama arasında lekelenme ve kanama görüldüğü durumlarda hekime başvurulması gerekir. Adet düzensizliğinin sebepleri arasında hormonal değişiklikler, yumurtalık kistleri, rahim veya rahim ağzındaki polipler, endometrial hiperplazi yani rahim içini döşeyen tabakanın fazla büyümesi, miyomlar ve nadir olarak rahim kanseri yer alabilir.

Adet Düzensizliği Sebepleri ve Şekilleri

Adet düzensizliği, disfonksiyonel anormal uterus (rahim) kanamaları olarak tanımlanabilir. Bu terim, hormonal mekanizmalar sonucu oluşan ve uterustan (rahimden) kaynaklanan anormal vajinal kanamaları içerir. Adet düzensizliği tanısının doğruluğu, diğer kanama kaynakları ve nedenleri ekarte edilerek kesinleştirilebilir. Disfonksiyonel anormal uterin kanama tanısı, öykü, fizik muayene ve diğer yardımcı tanı yöntemlerine, özellikle endometrial biyopsi veya rahim içi dokusundan yapılan kürtajın incelenmesine dayanır. Uygun tedavi ve takip planı, ovulasyon (yumurtlamanın) olup olmamasına, endometrial kalınlık ve üreme dönemi, kanamanın miktarı ve süresi, yaş ve doğurganlık durumuna göre, her hasta için ayrı ayrı oluşturulur. Doğum sonrası adet düzensizliği sebepleri de göz önünde bulundurulmalıdır.

Adet Kanamasının Az Miktarda Olması

Adet kanı miktarı yaşla birlikte azalma eğilimi gösterir. Doğum kontrol hapları da adet kanamasını önemli ölçüde azaltır. Sorunlu seyreden kürtajlar sonrası endometriumda (rahim iç tabakasında) ortaya çıkan yapışıklıklar da az adet görülmesine ve ileri derecede yapışıklıklarda hiç adet görememeye neden olabilir. Şüphelenilen zamanlarda, üstüne görme yani gebelikte oluşan kanamayı, adet kanı sanmak yönünden gerekli incelemeler de ihmal edilmemelidir.

Sık Aralıklarla Adet Olma

Genelde nedeni hormonal dengesizliktir. Ara kanamalar sıklıkla adet kanaması ile karıştıklarından, ara kanamaların muhtemel nedenleri burada da söz konusu olabilir.

Kanama Bozuklukları

Tüm bunlara ek olarak, her türlü normalden fazla kanama durumunda vücudun kanamayı durdurma ve kanı pıhtılaştırma mekanizmalarındaki muhtemel bir bozukluk mutlaka akla gelmelidir. Bu özellikle ergenlik döneminde olan ve tüm kanamaları bir "faciaya" dönüştüren kızlarda muhtemel bir neden olabilir ve araştırılmalıdır.

Kadınlarda / Kızlarda Ne Tür Adet Düzensizlikleri Olabiliyor?

Adet düzensizlikleri çeşitli şekillerde ortaya çıkabilir:
  • Sık adet görme (15-20 günde bir)
  • Seyrek adet görme (35 günden uzun, örneğin 2-3 ayda bir)
  • Adet dışı dönemlerde kanamalar
  • Fazla miktarda adet görme
  • Adet süresinin uzaması (8-10 gün devam edebilir)
  • Günde 6-12 ped kullanımı gerektiren kanamalar

Adet miktarının çok az olması her zaman patolojik değildir. Doğum kontrol hapı ve benzeri ilaç kullanan kadınların adet miktarı azalır. Bazı özel hormonlu spiraller de adet miktarını azaltabilir. Bunun dışındaki dönemlerde adet miktarının azalması nadiren olur. Adet düzensizliklerinin en ileri boyutu "amenore"de hiç adet görememe söz konusudur. Eğer bir genç kız 15-16 yaşına gelmiş ve hala adet görememişse, mutlaka sebepleri araştırılmalı ve en yakın hekime müracaat edilmelidir. "Fizyolojik amenore"ler de vardır. Gebelik döneminde kadın adet görmez, ergenlik öncesi, menopoz ve emzirme döneminde de adet görülmez.

Sonuç

Adet düzensizlikleri, kadın sağlığı açısından önemli bir konudur ve çeşitli sebepleri olabilir. Herhangi bir anormallik hissedildiğinde bir hekime başvurulması, altta yatan nedenlerin belirlenmesi ve uygun tedavi yöntemlerinin uygulanması büyük önem taşır. Kadınların kendi vücutlarını tanımaları ve düzenli olarak kontrol yaptırmaları, olası sorunların erken teşhis ve tedavisinde kritik bir rol oynar.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

çağla

04 Haziran 2024 Salı

15 veya 16 günde bir adet oluyorum adet olalı 1 sene oldu çok korkuyorum hastalığım 7 gün sürüyor ne olur yardım edin

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba, bu durumun normal olup olmadığını anlamak için bir kadın doğum uzmanına başvurmanız en doğrusu olacaktır. Adet döngüsü kişiden kişiye farklılık gösterebilir, ancak 15-16 günde bir adet görmek ve bu durumun 1 yıl boyunca devam etmesi bir uzman tarafından değerlendirilmelidir. Korkularınızı ve yaşadığınız durumu doktorunuzla paylaşmanız size en doğru bilgiyi ve tedaviyi sağlayacaktır. Sağlıklı günler dilerim.

soru

fasdfad

03 Haziran 2024 Pazartesi

12 yaşındayım 2 aydır adet görmüyorum çok endişe duyuyoryum lütfen cevap verin

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

fasdfad, bu durumda endişelenmen anlaşılabilir bir durum. Ancak, adet düzensizlikleri özellikle ergenlik döneminde oldukça yaygındır. Vücudun henüz gelişim sürecinde olduğu için bu tür düzensizlikler yaşanabilir. Yine de, bir sağlık profesyoneline danışmak her zaman en iyisidir. Bir doktora giderek durumu açıklaman ve gerekli kontrolleri yaptırman senin için rahatlatıcı olacaktır.

2. Cevap
cevap

İyem

Yaşının küçük olması nedeniyle adet olmaya ilk başladığı senelerde adetler düzensiz olabilir. Endişelenmeye gerek yok. İleri ki yaşlarda bu durum daha düzenli şekilde olacaktır. İstersen de bir uzman doktora görünmende fayda vardır.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Adet Düzensizliği

Adet Düzensizliği

Doğurganlık Döneminde Adet

Doğurganlık Döneminde Adet

Üstüne Adet Görme Nedir

Üstüne Adet Görme Nedir

Popüler İçerikler

Kadınlar Neden Adet Olur?

Kadınlar Neden Adet Olur?

Ara Adet Kanamaları

Ara Adet Kanamaları

Haber Bülteni