Aşırı Kanamalara Neden Olan Hastalıklar
20 Temmuz 2024

Aşırı Kanamalara Neden Olan Hastalıklar

Önemli Not:

Adet gecikmesi olan cinsel aktif (cinsel ilişki yaşayan) bir kadında öncelikle gebelik düşünülmeli, gebelik ve gebeliğe ait komplikasyonlar ekarte edilmelidir. Ancak gebelik ekarte edildikten sonra diğer hastalıklar ve nedenler düşünülmeli ve buna göre tedaviye geçilmelidir.

1- Anovulatuar (Yumurtlamasız) Kanamalar

Düzensiz adet kanamalarında en sık görülen nedenler arasında anovulatuar kanamalar yer almaktadır. Anovulatuar kanamaya neden olan sebepler şunlardır:

  • Polikistik Over Sendromu: Yumurtalıklarda tesbih dizisi gibi sıralanan 10'dan fazla kisticiklerin olması, yumurtlama tembelliğine bağlı gecikmeli adet kanamaları ve hiperandrojenizme bağlı erkeksi tüylenmede artışla giden bir hastalıktır.
  • Obezite (Şişmanlık): Bu gibi kadınlardaki adet gecikmeleri %5 oranında zayıflamayla dahi yumurtalıklar çalışacağı için adetler düzene girebilir.
  • Ergenlik çağında olanlar (Adölesanlar) (13-18 yaş arası)
  • Menopozdan önceki 8 yıl içinde olanlar (42-50 yaş arası)

Bu kanamaların özelliği 40 günden daha fazla aralıklarla adet görmeleri ve bu adetin de şiddetli kanama şeklinde olmasıdır. Bu hastalıklarda sürekli bir östrojen hakimiyeti vardır. Yumurtlama olmadığı için progesteronla östrojen baskılanamaz.

Anovulatuar (Yumurtlamasız) Adet Kanamalarının Tedavisi

  • Progesteron tedavisi: Progesteron güçlü bir antiöstrojenik ajandır. Artmış olan östrojeni baskılayarak kanamayı düzene sokar.
  • Östrojen-progesteron siklik (Periyodik) tedavisi: Burada da artmış olan östrojeni 14'üncü günden sonra progesteronla baskılama esasına dayanır.
  • Kürtaj yapılması mümkün olmayan ergenlerde (Juvenil kanama) ve bekarlarda 5 ila 7 gün yüksek doz arkasından da 20 gün tek doz olmak üzere doğum kontrol hapları.
  • Dilatasyon ve kürtaj.

2- Pıhtılaşma Bozukluğuna Bağlı Kanamalar

Kalıtımsal olarak pıhtılaşma faktörlerinin eksikliğine bağlı olarak, özellikle menoraji tarzında siklik (Periyodik) ancak aşırı fazla kanama durumu söz konusudur. Bu durumda eksik olan pıhtılaşma faktörleri yerine koyularak tedavi edilir.

3- Bazı İlaçlar

Antikoagülan ilaçlar, tamoksifen ve steroid gibi ilaçlar da düzensiz adet kanamalarına yol açabilir.

4- Endometrial Hiperplazi veya Neoplazi

Endometrial hiperplazinin atipik olmayan grubunda tıbbi tedavi, özellikle 3 ay boyunca 40 ila 80 mg megesterol asetat (Progesteron) verilerek yapılabilir. Atipik endometrial hiperplazide ise tedavi cerrahidir.

5- Kronik Endometrit

Burada ortaya çıkan lökositler ve makrofajlar proteolitik enzimleri ve prostaglandinleri artırarak kanamaya neden olurlar. Tedavisi enfeksiyon tedavisi ve kürtajdır.

6- Uterin Miyomlar (Rahim Urları)

Bu konu miyomlar bölümünde geniş bir şekilde açıklandığı için burada değinilmeyecektir. (Lütfen ana sayfamızdaki miyomlar bölümünü tıklayınız.)

7- Endometrial Polipler

Genç yaşlarda histeroskopi ile çıkarılmalıdır. Menopozda kanama nedeni polip bulunmuşsa histerektomi düşünülmelidir. Çünkü menopozda bu lezyonlar prekanseröz olabilir.

8- Adenomyozis

Bu konuda mirena (hormon salgılayan spiraller) veya endometrial ablasyon (rahim içinin sıcak su içeren balonlarla dağlanması) tedavileri yapılabilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Normal Adet Kanamaları

Normal Adet Kanamaları

Ergenlik Döneminde Adet

Ergenlik Döneminde Adet

Popüler İçerikler

Kadınlar Neden Adet Olur?

Kadınlar Neden Adet Olur?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Menopoza Geçiş Döneminde Düzensiz Adet

Menopoza Geçiş Döneminde Düzensiz Adet

Üstüne Adet Görme Nedir

Üstüne Adet Görme Nedir

Ara Adet Kanamaları

Ara Adet Kanamaları

Adet Düzensizliği

Adet Düzensizliği

Adet Nedir? Adet Belirtileri ve Tedavisi

Adet Nedir? Adet Belirtileri ve Tedavisi